stellacentrum.sk logo
0904 75 75 75
reklama na lavej strane, dá sa vypnúť reklama na pravej strane, dá sa vypnúť

Ako predísť komplikáciám v zime?

(Bratislava) – Zima je náročné obdobie na prevádzku auta. Aby bezpečne fungovalo aj v tomto období, treba ho na zimu včas pripraviť. Odborník zo spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko Róbert Hukel motoristom pripravili niekoľko dôležitých odporúčaní.

Kedy je správny čas prezuť auto?

Používanie zimných pneumatík je na Slovensku povinné, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza – toľko hovorí slovenská legislatíva. No viete, čím vás môže prekvapiť cesta napríklad na Donovaloch, keď pohľad z okna bytu povedzme v Šamoríne ničím zimu neprípomína? Praktickým pomocníkom je priemerná denná teplota – ak sa pohybuje na úrovni sedem stupňov nad nulou, nestrácajte čas a automobil prezujte. Netreba pritom zabudnúť na kontrolu diskov a pneumatík, vrátane správneho nahustenia.  Zimné pneumatiky by mali ostať na aute približne do konca marca.

Zimné gumy

Je dôležité, akú obuv na zimu svojmu autu doprajete, pretože ido o bezpečnosť posádky aj iných účastníkov cestnej premávky. Mnohé nezávislé testy zimných pneumatík ukázali, že nie každá je v zime aj skutočne spoľahlivá. Preto vám odporúčame pred kúpou zimných pneumatík stráviť nejaký čas trebárs za počítačom aby ste si vybrali ten najvhodnejší a hlavne najbezpečnejší typ.

Komplexná kontrola v servise

Odborník zo ŠKODA AUTO však upozorňuje, že výmenou pneumatík sa príprava automobilu na zimu zďaleka nekončí: „Dnešné automobily sú veľmi komplexné a taká by mala byť aj príprava auta na zimu.“ Mnohé úkony si zruční vodiči dokážu spraviť sami, no práve pre komplexnosť automobilu a 100-percentnú istotu vodičom odporúča návštevu servisu:

Srdcom auta je funkčný akumulátor

Čo komplexná kontrola v servise obnáša? „Mnoho motoristov sa mylne domnieva, že príprava auta na zimu spočíva iba v prezutí zimných pneumatík,“ hovorí Hukel a upozorňuje: „Vecí, ktoré treba skontrolovať je podstatne viac. Napríklad zlý stav akumulátora dokáže narobiť najmä v zime veľké nepríjemnosti.“ Akumulátor sa totiž v chladných zimných mesiacoch nadmerne namáha, preto môže ľahko zradiť. Kontrola a premeranie, resp. výmena akumulátora za nový ušetrí nechcené problémy na ceste. „Majiteľom starších automobilov odporúčame skontrolovať aj zapaľovaciu sústavu a sviečky. Oplatí sa mať v aute aj štartovacie káble. Neodporúčame auto roztláčať alebo rozťahovať, nakoľko sa tým môže zničiť katalyzátor,“ vysvetľuje Hukel.

Vidieť a byť videný

Zima prináša zhoršenie svetelných podmienok aj počas dňa. V tomto období roka je zásada „vidieť a byť videný“ ešte dôležitejšia. Preto je potrebné venovať pozornosť aj správne fungujúcemu osvetleniu automobilu. Nechajte si všetky svetlá skontrolovať a nastaviť tak pre svoju bezpečnosť, ako aj pre bezpečnosť ostatných.  Rovnako myslite aj na náhradnú sadu žiaroviek, poistiek a overte si, kde máte uložený výstražný trojuholník.

V zime dostávajú zabrať aj stierače, preto je dôležité preveriť ich funkčnosť. V autorizovanom servise vám najlepšie poradia, či sú vaše stierače v dobrej kondícii a aký druh je pre vaše auto vhodný. Samozrejmosťou je kontrola funkčnosti ostrekovacej sústavy a výmena letnej náplne ostrekovača za zimnú v odporúčanej koncentrácii.  K výhľadu z auta na cestu pomôže aj dobre pracujúca klimatizácia, ktorá v zime pomáha redukovať zahmlievanie okien.

Sneh na auto nepatrí

Ak nájdete svoje auto pokryté snehovou nádielkou alebo námrazou, urobte si čas na dôsledné odstránenie snehu a ľadu z karosérie skôr, než vyštartujete. Zďaleka nejde o estetickú záležitosť, ale o bezpečnosť. Sneh alebo hoci len malé kúsky námrazy môžu ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky. V prípade nehody s nesprávne vyčisteným autom môžete mať problémy nielen s políciou, ale aj poisťovňou. Vybavte sa teda metličkou na sneh a škrabkou na ľad.

Ak plánujete cestu do vyššie položených oblastí alebo cez priesmyky, pribaľte si aj snehové reťaze. Do niektorých stredísk vás bez nich nemusia pustiť. Odporúčame si nasadzovanie reťazí nacvičiť v teple garáže alebo krytého parkoviska. Vhodné je aj vrecko plnené soľou alebo pieskom.

Jazdite plynulo a brzdite s citom

Brzdy  musia byť v stopercentnom stave, skontrolovať treba aj brzdovú kvapalinu. V zimných mesiacoch sa snažte vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi automobilmi a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom.

Ako zahriať motor v zime

V zime nenechávajte motor bežať na voľnobeh, to na zahriatie motora nepomáha. Benzínový aj dieselový motor sa najlepšie zahreje pri plynulej jazde. Kým motor nie je zahriaty, odporúčame jazdiť v nízkych otáčkach a nevytáčať motor. Majitelia dieselových motorov by mali toto pravidlo dodržiavať o to dôslednejšie, že ich motory sa zahrievajú pomalšie. Rovnako tak motory vybavené turbodúchadlom treba zahrievať citlivo a „nedupať“ na plyn hneď po naštartovaní. Pri dodržiavaní uvedených jednoduchých pravidiel vám to motor vráti v podobe dlhšej životnosti a spoľahlivej prevádzky.

Pomoc v núdzi a pri dopravnej nehode

V prípade poruchy, nehody alebo akejkoľvek nepredvídateľnej situácie radíme motoristom kontaktovať asistenčnú službu daného výrobcu vozidla. Odporúčame preveriť si, čo všetko pokrýva poistenie a aké sú podmienky pri využití asistenčných služieb. To platí najmä pre motoristov, ktorí majú svoje auto po záručnej lehote, keď sa asistenčné služby môžu výrazne predražiť.

Robert Hukel, ŠKODA AUTO