stellacentrum.sk logo
0904 75 75 75
reklama na lavej strane, dá sa vypnúť reklama na pravej strane, dá sa vypnúť

Hyundai Kona je maximálne bezpečný.

(Bratislava) – Novinka značky Hyundai – Kona, získal maximálne hodnotenie 5 hviezdičiek za bezpečnosť od nezávislej organizácie na ochranu spotrebiteľov Euro NCAP. Tento výsledok zaraďuje nové SUV k najbezpečnejším vozidlám v segmente B.

Pri testoch KONA zabodovala v štyroch kategóriách: ochrana dospelých členov posádky, ochrana detí, ochrana chodcov a bezpečnostné asistenčné systémy.

Najmodernejšie bezpečnostné technológie

Aby splnil najvyššie európske bezpečnostné štandardy, má model Kona širokú škálu najmodernejších aktívnych bezpečnostných prvkov a asistenčných systémov, združených pod súhrnným názvom Hyundai SmartSense™.

K získaniu 5 hviezdičiek prispel aj asistent pre udržiavanie jazdného pruhu, ktorý pri rýchlosti jazdy nad 60 km/h upozorní vodiča, ak má vozidlo tendenciu neúmyselne vybočiť z jazdného pruhu. Asistent pomocou kamery rozoznáva čiary vodorovného dopravného značenie jazdných pruhov na ceste a po vizuálnom a akustickom upozornení vodiča automaticky uskutoční potrebnú korekciu riadením pre vrátenie vozidla do bezpečnej pozície. Systém reaguje na biele, sivé a modré plné čiary na asfalte ako aj na prerušované čiary z bodových značiek.

Protikolízny asistenčný systém predstavuje vyspelý systém, ktorý upozorňuje vodiča na nebezpečné situácie a automaticky zabrzdí vozidlo ak je to nevyhnutné. FCA využíva predný radarový senzor a kameru, pričom funguje v troch fázach. Najprv akusticky a vizuálne upozorní vodiča, ak sa odstup od vozidla idúceho vpredu zníži natoľko, že hrozí riziko kolízie. V druhej fáze automaticky pribrzdí vozidlo takou intenzitou, aby nedošlo ku kolízii, a v tretej fáze, ak kolízii nie je už možné zabrániť, zabrzdí vozidlo maximálnou intenzitou pre zmiernenie následkov kolízie. Systém sa aktivuje, keď zaregistruje vpredu iné vozidlo alebo chodca pri rýchlosti nad 8 km/h.

Navyše okrem týchto dvoch systémov testovaných Euro NCAP je pre nový model Kona k dispozícii asistent diaľkových svetiel, systém na monitorovanie únavy vodiča, ako aj systém na monitorovania mŕtveho uhla a výstražný systém pre cúvanie.

Okrem technológií aktívnej bezpečnosti Hyundai SmartSense™ novinka poskytuje aj skutočné vlastnosti SUV vďaka voliteľnému pohonu všetkých kolies. K progresívnemu charakteru najnovšieho modelu, ktorý sa na Slovensku začal predávať v poslednom štvrťroku tohto roka, prispievajú aj najmodernejšie prvky konektivity.