Stella magazín: Kúpiť si manuál alebo automat?
stellacentrum.sk logo
0904 75 75 75

Kúpiť si manuál alebo automat?

(Bratislava) - Odpoveď na otázku či manuálna  alebo automatická prevodovka je pri kúpe nového auta vždy dôležitá. Každá alternatíva má svojich vášnivých prívržencov aj odporcov.

Najväčšou prednosťou manuálnej prevodovky je predovšetkým nižšia cena vozidla. Z toho  vyplývajú aj nižšie náklady na prípadnú opravu. Ale hoci pri  automatickej prevodovke treba väčšinou pri kúpe vozidla doplatiť viac, čoraz viac  vodičov si vyberá túto možnosť.

Plusy a mínusy

Prívrženci konvenčnej prevodovky zdôrazňujú, že  autá vybavené týmto typom majú nižšiu spotrebu paliva ako modely s automatickou prevodovkou. Vodiči zároveň oceňujú bezprostredné, mechanické  spojenie motora s kolesami, ktoré umožňuje lepšie „precítiť“ vozidlo. Kritici manuálu  považujú za hlavný nedostatok neustále stláčania spojky a prestavovanie páky počas jazdy v zápchach. Poukazujú aj na riziko zaradenia nesprávneho stupňa pre danú rýchlosť. 

Jednoznačnou prednosťou automatickej prevodovky je pohodlná jazda. Osobitne v meste, kde časté zastavovanie a rozbiehanie si vyžadujú iba pohybovanie pedálmi brzdy a plynu.  Automat je zároveň veľmi tolerantný voči menej zručným vodičom – nepripustí zhasnutie motora pri rozjazde a   eliminuje možnosť zaradenia nesprávnych obrátok voči rýchlosti. Kritici automatických prevodoviek považujú za negatívum zvýšenú spotrebu paliva, ktorá vyplýva z energetických strát v hydrokinetickej prevodovke a takisto nemožnosť využívať naplno dynamiku motora, spôsobenú príliš rýchlymi zmenami stupňov automatom, optimalizovaným na šetrnú jazdu, ako aj pomalé zmeny rýchlostných stupňov.

Tieto všeobecne zaužívané názory však v prípade moderných automatických prevodoviek neplatia –  nedostatky konštruktéri postupne odstránili. Elektronické riadenie dokonca dostalo automatické prevodovky do pretekárskych áut, pretože umožňujú lepšiu dynamiku jazdy ako manuálne prevodovky.

Stále spoľahlivejšie

Vďaka technologickému rozvoju sú automatické prevodovky čoraz lepšie, spoľahlivejšie a dostupné takmer v každej triede automobilov ponúkaných na trhu – od mestských áut až po limuzíny a SUV-čka prémiovej triedy. V prípade posledných zašli výrobcovia ešte o krok ďalej a stále zriedkavejšie ponúkajú možnosť výberu manuálnej prevodovky.

Na Slovensku sa najviac predávajú vozidlá v segmente C, teda vozidlá nižšej strednej triedy. Cenový rozdiel v tomto segmente sa u jednotlivých automobiliek líši, v priemere je to okolo 1 500 €.

V prípade hybridných áut, ktoré sa aj u slovenských zákazníkov tešia čoraz väčšej obľube, je automatická prevodovka štandardom a nevyžaduje žiadne náklady navyše.

Toyota požiadala o patent v USA

S napredujúcim vývojom získavajú automatické prevodovky čoraz väčší počet prevodov, čo umožňuje udržiavať motor dlhší čas v optimálnych obrátkach a prispieva k ďalšiemu šetreniu palivom.  V roku 1998 získal Lexus LS 400 päťrýchlostnú prevodovku Aisin A650E s automatickou redukciou rýchlostného stupňa pri jazde z kopca.  O päť rokov neskôr sa do modelu Lexus LS 430 dostala šesťstupňová prevodovka A761E so sekvenčným radením a systémom AI-SHIFT, ktorý  upravuje režim zmeny rýchlostí k štýlu jazdy vodiča.

V roku 2007 v modeli LS 460 použili prvú osemstupňovú automatickú prevodovku na svete AA80E s časom zmeny stupňov sotva 350 milisekúnd, ktorú využili aj jazdci v pretekárskych Lexusoch RC F a GS F. Rekordná, pokiaľ ide o počet stupňov, je desaťstupňová automatická prevodovka vlajkového kupé Lexus LC 500.

Automatika onedlho vkročí aj do manuálnych prevodoviek. Spoločnosť Toyota podala v USA  prihlášku na patent popisujúci manuálnu prevodovku vybavenú zariadením, ktoré umožní automatické vypnutie spojky a prepnutie na voľnobeh, keď sa vozidlo  voľne pohybuje po ceste (čo môže znížiť spotrebu paliva), ako aj inteligentnú blokádu, ktorá znemožní zaradenie neprávneho stupňa pre danú rýchlosť.