stellacentrum.sk logo
0904 75 75 75
reklama na lavej strane, dá sa vypnúť reklama na pravej strane, dá sa vypnúť

Najčistejšia preprava vzduchom...

(HOPKINTON, 30. máj 2019) - Spoločnosť Alaka'i Technologies dnes predstavila Skai, prvé riešenie leteckej mobility na vodíkové palivové články. 

Okrem elegantného a ​​prehľadného dizajnu ide predovšetkým o radikálne jednoduchý a bezpečný elektrický stroj s vertikálnym vzletom a pristátím.  Ako zdroj paliva – pre plne elektrický systém využíva palivové články. Skai je pripravený byť jedným z najbezpečnejších, najčistejších a najvšestrannejších riešení leteckej dopravy, ktoré budú uvedené do reálnej prevádzky.

Hlavnými členmi tímu spoločnosti Skai sú národne uznávaní leteckí experti, inžinieri a veteráni z radov pilotov, ktorí pôsobili na najvyšších pozíciách v NASA, Raytheon, Beech, Cirrus, Dayjet a na ministerstve obrany. Títo profesionáli spolupracovali na vízii riešenia v oblasti dopravy, energetiky a udržateľného životného prostredia. Skai je spoluvytváraný dizajnérskym štúdiom BMW Group, aby využila svoje tvorivé skúsenosti, aby pomohla vytvoriť vozidlo na svetovej úrovni.

Výsledkom snaženia celého tímu je teda Skai, stroj zbavený všetkej zbytočnej zložitosti, odpadu a možných súčiastok, ktoré by mohli zapríčiniť jeho zlyhanie. Jeho tvorcovia sa rozhodli pre ponechanie najzákladnejších prvkov, ktoré však posádku tohto vzdušného plavidla neochudobňujú  o zážitok.

Brian Morrison, spoluzakladateľ, prezident a šéf Alaka'i Technologies povedal: „Skai ponúka praktické, reálne riešenia pre všetko od odľahčenia pozemnej dopravy osôb až po poskytovanie dodávok materiálu počas prírodných katastrof. Skai je alternatívou ponúky cenovo dostupnéj, realistické aplikácie v komerčnom, súkromnom, nákladnom a osobných segmente leteckej dopravy.

Srdcom Skai a jedným z jeho najrevolučnejších rysov je používanie vodíkových palív čisto ekologický roztok od začiatku do konca. Výhodou je, že sú na 95% opätovne použiteľné a po vyradení až na 99% recyklovateľné. Vodíkové palivové články Skai ponúkajú bezpečné a ekologicky čisté emisie pozostávajúce výlučne z tepla a vody. Toto je alternatívou k tradičným zdrojom paliva a batérií. Vodíkové palivové články však na rozdiel o nich umožňujú stroju Skai docestovať ďalej a niesť pri tom väčšie užitočné zaťaženie.

Najzaujímavejším na tomto výsostne ekologickom koncepte, ktorý čaká na reálnu podobu však je, že na rozdiel od nereálnych pokusov s dotovanými aeromobilmi nepotrebuje na vzlet rozjazdovú a následne pri pristávaní ani pristávaciu dráhu. Stroj je vlastne vertikálne štartujúcim a aj pristávajúcim veľkým dronom...

Skai v skratke:

● Navrhnutý Designworks s vlastnou kvalitou spracovania

● Napájanie čistými vodíkovými palivovými článkami s nulovými emisiami

● Rozsah: až 4 hodiny, ~ 644 km

● Šesť spoľahlivých, tichých, účinných elektromotorov s navrhovanou redundanciou

● Priestor až pre päť cestujúcich alebo 454 kg nákladu

● Spoľahlivá a odolná architektúra pre bezpečnosť a ochranu

● Najprv bola spustená pilotná verzia po ktorej budú nasledovať aj autonómne riešenia

● Pre maximálnu bezpečnosť je stroj vybavený záchranným padákom

 

ZDROJ: skai.co