Stella magazín: PRVÁ JAZDA: BMW X2
stellacentrum.sk logo
0904 75 75 75
reklama na lavej strane, dá sa vypnúť reklama na pravej strane, dá sa vypnúť

PRVÁ JAZDA: BMW X2

(Bratislava, marec 2018) - Na slovenský trh vstupuje do aktuálne najžiadanejšieho segmentu vozidlo s označením X2. Veľké písmeno X je jednoznačným vyjadrením toho, že tento nový konkurent prichádza pod značkou BMW. Najnovší z modelov X2 sme si mohli vďaka slovenskému importérovi vyskúšať počas prvých desiatok kilometrov v okolí Bratislavy, Trnavy, Serede a Piešťan...

Dizajn
Odvážny a nekompromisný vzhľad nového BMW X2 nás upútal už na prvý pohľad. Toto vozidlo sa bude na cestách jednoznačne vynímať. Najmä vedľa väčších modelov ako BMW X4 a BMW X6 pôsobí dostatočne sebavedomo. K tomu, samozrejme, prináša dizajn exteriéru, ktorý spája dynamické základné črty a nízke proporcie kupé s robustnou konštrukciou modelov BMW X.

Automobil stojí na vozovke ako atlét v najlepšej forme. Platí to už pri základnej verzii. A viacnásobne je to zdôraznené pri modelových verziách M Sport a M Sport X. V modelovej verzii BMW X2 M Sport X sa spájajú charakteristické črty modelových rodín BMW M ako aj BMW X.

Nezameniteľný vzhľad a dynamické proporcie
O expresívny a dynamický vzhľad modelu BMW X2 sa starajú predovšetkým jeho proporcie. Je kratšie a o sedem centimetrov nižšie ako BMW X1. Napriek tomu má rovnaký rázvor, no kratšie previsy a zároveň aj natiahnutú líniu strechy v tvare kupé podporenú nízkou líniou okien.

Výnimočný charakter vozidla BMW X2 podčiarkujú viaceré dizajnové detaily, ktoré ho neomylne spájajú s modelovou rodinou BMW X. To sa prejavuje najmä na klasických dvojitých obličkách, typickom znaku BMW. Tie sa vracajú k doteraz zaužívanému tvaru, pričom sa v spodnej časti rozširujú. Dvojité obličky patria už roky k typickým poznávacím znakom vozidiel značky BMW. V novom BMW X2 je však ich spodná časť o čosi širšia ako vrchná, čo je neodškriepiteľný odkaz na nový a nastupujúci dizajnový jazyk značky BMW. Vďaka tomu bude BMW X2 pôsobiť širšie, výraznejšie a športovejšie. Tento dojem podčiarkujú aj šesťuholníkové výplne otvorov v prednom nárazníku. Dvojité obličky zvyšujú aj celkovú hodnotu modelu BMW X2: čelné strany priečok dostali vysoko lesklú čiernu farbu, samotné dvojité obličky sú orámované chrómovanou linkou.

Svietenie je dôležité...
Vzhľad svetlometov podčiarkuje výrazný vzhľad modelu BMW X2. Klasické dvojité kruhové prvky s dennými LED svetlometmi v spojení s hmlovými svetlometmi vytvárajú nezameniteľný a ľahko rozpoznateľný vzhľad "tváre so šiestimi očami". Vnútorné svetlomety sú o čosi menšie než vonkajšie, čo prispieva k dynamickejšiemu vzhľadu vozidla . 

Na požiadanie sú pre BWM X2 k dispozícii aj kompletné LED svetlomety. Vzhľadom na kombináciu LED technológie v stretávacích aj diaľkových svetlometoch je cesta za každých podmienok osvetlená naozaj výrazným svetlom. Pri detailnejšom skúmaní si určite všimnete aj 6-uholníkové denné LED svetlomety s laserovým gravírovaním.

Dizajn diskov kolies

K sebavedomému vzhľadu modelu BMW X2 na cestách prispievajú aj veľké disky kolies s výrazným dizajnom. Pre modely M Sport a M Sport X sú k dispozícii disky kolies s priemerom až do 20 palcov. Obe verzie sú už v základnej verzii vybavené diskami kolies s priemerom 19 palcov. Základná výbava modelu BMW X2 dostala 17-palcové disky kolies s označením Styling 560. Následne je na výber desať rôznych druhov diskov kolies vrátane diskov kolies pre verzie BMW X2 M Sport a M Sport X.

Návrat ku klasike: C-stĺpiky so znakom BMW.

Zadné C-stĺpiky dostali dva charakteristické znaky modelov značky BMW: Hofmeisterov oblúk a, prvý raz na modeli BMW X, aj znak BMW. Oba prvky sa starajú o istú výnimočnosť. Hofmeistrov oblúk ako pevná súčasť C-stĺpika je o čosi štíhlejší a nezasahuje do línie dverí. Prispieva tak k športovému vzhľadu modelu z kategórie Sport Activity Coupé. Logo značky BMW na C-stĺpikoch odkazuje na obľúbený prvok klasických kupé značky BMW ako boli modely 2000 CS a 3.0 CSL. 

Línia strechy modelu BMW X2 dosahuje ľahkosť modelov typu kupé a celému vozidlu dodáva vzhľad atléta prikrčeného dopredu. Prispieva k tomu aj malá plocha presklenia, ktorá dodáva modelu BMW X2 výnimočný pocit ľahkosti. Nízka a úzka línia okien, spolu so zadným M spojlerom montovaným na želanie, dodávajú proporciám extra dávku dynamiky.

Horizontálne línie zadnej časti modelu BMW X2 opticky pritláčajú vozidlo bližšie k vozovke, čím zvýrazňujú jeho športového ducha. K týmto líniám sa dajú pripočítať aj vysoko umiestnené zadné svetlomety. Zadné LED svetlomety vytvárajú symbiózu medzi svetlometmi rodiny BMW X v tvare písmena T a svetlometmi v tvare písmena L typickými pre vozidlá s karosériami typu kupé. Ikonická svetelná stopa ukazuje aj precízne spracovanie vnútornej časti LED svetlometov. Vďaka tomu je nové BMW X2 jasne rozpoznateľné aj v tme.

Pri pohľade zozadu sa BMW X2 javí ako široké vozidlo, ktoré dobre sedí na vozovke. Tento pocit vyvolávajú najmä horizontálne dizajnové línie výrazného zadného nárazníka. Jeho vzhľad sa líši v závislosti od verzie výbavy. V základnej verzii farbu vozidla doplňajú matné čierne prvky. Vo verzii BMW X2 M Sport ho dopĺňa ochrana spodnej časti nalakovaná metalickou farbou Dark Shadow. Model BMW X2 M Sport X dostal prvok v tvare difúzora v kontrastnej farbe Frozen Grey. Pre všetky modely platí, že veko batožinového priestoru sa zatvára na hornej hrane a nezasahuje do zadného nárazníka, čo vytvára veľmi harmonický vzhľad.

Výkon motorov BMW Twin Power Turbo, ktoré pracujú pod kapotou modelu BMW X2, prezrádza aj vzhľad koncoviek výfukového potrubia. Podľa motorizácie je jedna, alebo dve. Ich priemer je 90 mm.

Modelové verzie
Nový model X2 prináša viac ako len rozšírenie rodiny BMW X. Spolu so základnou verziou sa prvý raz predstavujú aj verzie BMW X2 M Sport a M Sport X.

Model BMW X2 M Sport nadväzuje na korene pochádzajúce z klasického okruhového motoristického športu. Prahy vo farbe vozidla s obkladom v sivej farbe opticky pritláčajú vozidlo bližšie k vozovke. Predný aj zadný nárazník dostali obzvlášť dynamické tvary a priťahujú pohľady. Obzvlášť príťažlivý je rozmerný difúzor v zadnom nárazníku či výrazný dizajnový prvok v sivej farbe Dark Shadow v prednom nárazníku. Exteriéru tak dodávajú hodnotný a technicky vyspelý vzhľad.

Sériovo dodávanou farbou modelu BMW X2 M Sport je alpská biela . Na želanie je na výber päť ďalších farieb, pričom novinkou je moderná modrá metalíza nazvaná Misano Blau. Táto však bude vyhradená exkluzívne iba pre modely BMW X2 M Sport a M Sport X.

Dynamický vzhľad modelu BMW X2 M Sport dotvárajú aj sériovo dodávané 19-palcové disky kolies s označením Styling 715 M. Na požiadanie ich môžu nahradiť 20-palcové disky kolies s označením Styling 716 M.

BMW X2 M Sport X: inšpirácia rely športom
Vzhľad modelu BMW X2 M Sport X podporuje športový X-charakter vozidla. Rely šport poskytol inšpiráciu v podobe doplnkov, polepov a lakovania doplnkovými farbami. V tomto prípade sa sivá farba Frozen Grey postarala o celkový dojem a vytvára silné kontrasty. Dostala sa predovšetkým na špecifické prvky výbavy s označením M Sport X, ktoré padnú do oka pri pohľade z každého uhla. Pri pohľade zboku sa napríklad stará o to, aby sa svetlá výška zdala opticky vyššia ako v prípade modelu BMW X2 M Sport. Model M Sport X sa vyznačuje aj dynamickejšie tvarovanými nárazníkmi.

Zameranie na vodiča
Interiér modelu BMW X2 sa zameriava na vodiča. Napríklad štít prístrojovej dosky je prísne orientovaný v smere jazdy. Všetky ovládacie prvky sú ergonomicky usporiadané tak, aby ich mal vodič na dohľad a v dosahu. Sedadlo vodiča je vďaka dokonalému tvarovaniu hlavným zdrojom  radosti z jazdy, cez ktorý vodič v pohodlí precíti športového ducha modelu BMW X2.

Pre vozidlá z rodiny BMW X je typická zvýšená pozícia sedenia vodiča a spolujazdca. Tá prispieva k lepšiemu výhľadu a k optimálnej kontrole nad dianím okolo vozidla. Vodič aj spolujazdec majú zároveň aj veľmi dobrý výhľad na palubnú dosku, ktorá im neprekáža vo výhľade.

Na požiadanie dodávaný balík osvetlenia umožní vodičovi nastavenie náladového osvetlenia interiéru modelu BMW X2 do jedného zo šiestich tónov (oranžový, orgovánový, mätový, bronzový, modrý a biely). Vpredu sa o svetelnú pohodu postarajú LED trubice umiestnené v palubnej doske a v obkladoch dverí. Zvlášť očarujúce sú stredový monitor a ovládacie prvky, ktoré v noci vyzerajú, akoby sa voľne vznášali v priestore.

Radosť z jazdy na každom podklade
Sport Activity Coupé robí radosť pri každej jazde. Okrem špičkových motorov BMW TwinPower Turbo a celého pohonného reťazca je to aj vďaka kombinácii s prepracovaným podvozkom a s vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami, ktoré sa starajú o maximálnu obratnosť, ovládateľnosť a odozvu. BMW X2 tak poskytuje radosť z jazdy, ktorá bola v tomto segmente doteraz úplne neznáma.

Na začiatku predaja dostanú zákazníci na výber z troch pohonných jednotiek, o niekoľko mesiacov sa motorová paleta rozšíri na štyri benzínové a päť naftových motorov.

Všetky modelové verzie vozidla BMW X2 dostanú špičkový podvozok, ktorý sa vyznačuje vysokou dynamikou a vynikajúcou ovládateľnosťou. To znamená veľmi dobré predpoklady pre strhujúce jazdné zážitky. Tie sa dajú nastaviť veľmi jednoduchým pohybom ruky a pomocou ovládača jazdných zážitkov. K dispozícii je základný režim COMFORT, úsporný režim ECO PRO ako aj režim SPORT s dynamickým nastavením riadenia a pohonu.

Na želanie dodávaná dynamická kontrola tlmičov spolu so znížením svetlej výšky o 10 mm umožňuje ďalšie ďalšie individuálne nastavenie podvozka. Vodič si môže vybrať medzi dvoma režimami nastavenia - COMFORT alebo SPORT. Výsledkom je športový podvozok posadený nižšie pri vozovke a presvedčivý komfort na každom podklade.

K modelom BMW X2 M Sport a M Sport X je na želanie dodávaný M Športový podvozok, ktorý sa vyznačuje tvrdším nastavením pruženia. Jeho súčasťou je aj zníženie svetlej výšky o ďalších 10 mm, čo sa spája s lepšími jazdnými vlastnosťami. M Športový podvozok a Dynamická kontrola tlmičov sa spájajú aj s upravenými stabilizátormi, čo zvyšuje športové a dynamické vlastnosti vozidla.

Motorizácie
Najskôr sa predstaví benzínový model BMW X2 sDrive20i (kombinovaná spotreba: 5,9 – 5,5 l/100 km; kombinované emisie CO2: 134 – 126 g/km) ako aj modely X2 xDrive20d (kombinovaná spotreba: 4,8 – 4,6 l/100 km; kombinované emisie CO2: 126 – 121 g/km) a X2 xDrive25d (kombinovaná spotreba: 5,3 – 5,1 l/100 km; kombinované emisie CO2: 139 – 133 g/km) s naftovými motormi. Benzínový motor sa spája so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou Steptronic.  V spriahnutí s ňou dosahuje štvorvalcový dvojliter výkon 141 kW (192 k) slušné dynamické hodnoty. Šprint z 0 na 100 km/h trvá iba 7,7 sekundy a dosahuje najvyššiu rýchlosť 227 km/h.

Dva naftové motory sa sériovo dodávajú s inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive. 

Model BMW X2 xDrive25d s dvojlitrovým naftovým motorom dosahuje výkon 170 kW (231 k) a krútiaci moment 450 Nm. Zrýchlenie na 100 km/h trvá silnejšiemu naftovému motoru iba 6,7 sekundy, pričom v kombinovanom cykle vypustí do ovzdušia 139 – 133 g CO2/km*. Oba naftové motory spolupracujú s 8-stupňovou automatickou prevodovkou Steptronic. Všetky automatické prevodovky ponúkajú aj možnosť radenia prevodových stupňov páčkami pod športovým volantom, čo zvyšuje športový pocit z už aj tak veľmi obratných modelov BMW X2.

Model X2 xDrive20d patrí s koeficientom odporu vzduchu s hodnotou iba 0,28 k najlepším vozidlám v celom segmente. Pri výkone 140 kW (190 k) a krútiacom momente 400 Nm dosahuje kombinované emisie CO2 iba 126 - 121 g/km.

Začiatkom roka 2018 sa ponuka modelov BMW X2 rozšíri o ďalšie motorizácie. Paletu Sport Activity Coupé obohatia atraktívne verzie ako trojvalec X2 sDrive18i či štvorvalce X2 xDrive20i, X2 sDrive18d a X2 xDrive18d.

Deklarovaná spotreba
Hodnoty spotreby vychádzajú z testovacieho cyklu EÚ a závisia od veľkosti pneumatíkVýkonové spektrum benzínových motorov siaha od 103 kW (140 k) v prípade modelu X2 sDrive18i (kombinovaná spotreba s manuálnou prevodovkou: 6,3 – 6,0 l/100 km, kombinované emisie CO2: 144 – 138 g/km; kombinovaná spotreba so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou Steptronic: 6,2 – 5,9 l/100 km, kombinované emisie CO2: 141 – 135 g/km**) až po 141 kW (192 k) v modeli X2 xDrive20i (kombinovaná spotreba: 6,2 – 6,1 l/100 km; kombinované emisie CO2: 142 – 138 g/km**). Naftové verzie X2 sDrive18d (kombinovaná spotreba s manuálnou prevodovkou: 4,6 – 4,5 l/100 km, kombinované emisie CO2: 121 – 119 g/km**; kombinovaná spotreba s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic: 4,7 – 4,5 l/100 km, kombinované emisie CO2: 124 – 118 g/km) a X2 xDrive18d (kombinovaná spotreba: 5,2 – 4,8 l/100 km, kombinované emisie CO2: 137 – 128 g/km) dosahujú výkon 110 kW (150 k).

Hodnoty spotreby vychádzajú z testovacieho cyklu EÚ a závisia od veľkosti pneumatík  

Digitálne služby
Súčasťou sériovej výbavy každého modelu BMW X2 je aj 6,5-palcový voľne stojaci Control Display. Pri voľbe navigačného systému dostáva BMW X2 6,5-, prípadne 8,8-palcový dotykový displej Touch Control Display. Zobrazenie domovskej obrazovky s ikonami v podobe kachličiek umožňuje vodičovi rýchly prehľad o aktuálne najdôležitejších informáciách. V spojení s voliteľným navigačným systémom sa ovládanie zameriava na intuitívne dotykové ovládanie známe z mobilných telefónov.Bezpečnosť a komfort na palube modelov BMW X2 zvyšuje aj na želanie dodávaný plnofarebný BMW Head-Up displej. Všetky dôležité informácie a upozornenia z navigácie a asistenčných systémov sa vo vysokom rozlíšení premietajú na čelné sklo a tým pádom do zorného poľa vodiča.Inteligentné prepojenie.

   

Asistenčné systémy
BMW X2 ponúka vodičom rozsiahlu ponuku asistenčných systémov ako aj špičkové technológie.Istotu a bezpečnosť v najrôznejších jazdných situáciách zabezpečujú asistenčné systémy dodávané do BMW X2, založené na údajoch z kamier. Na požiadanie dodávaný Driving Assistant obsahuje Varovný systém opustenia jazdného pruhu, Varovný systém zmeny jazdného pruhu, Speed Limit Info, automatické prepínanie diaľkových svetiel BMW Selective Beam, ktorý zabraňuje oslňovaniu protiidúcich vozidiel či Predkolízny systém ochrany vrátane varovania pred potenciálnou kolíziou s chodcami ako aj Systém udržiavania rýchlosti s funkciou brzdenia. Ten sa dá rozšíriť o Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop & Go. Rozsah možného nastavenia rýchlosti vodičom je 30 – 140 km/h. Okrem udržiavania bezpečnej vzdialenosti vie vozidlo aj úplne zastaviť. Dĺžka státia sa predĺžila na 30 sekúnd, čo približne zodpovedá posúvaniu sa v kolónach na diaľniciach. Asistent riadenia a jazdného pruhu je ďalší krok na ceste k autonómnej jazde. Sleduje značenie na ceste a pokiaľ má vodič ruky na volante, tak komfortnými zásahmi do riadenia pomáha udržať vozidlo v strede jazdného pruhu.Precízne a komfortné parkovanie uľahčuje systém Park Distance Control a parkovacia kamera, ktorá prenáša obraz na kontrolný displej. Asistent parkovania umožňuje automatické parkovanie do pozdĺžnych parkovacích miest.

Ďalšou vymoženosťou prepojeného sveta je na želanie dodávaná príprava na WLAN Hotspot. S ním sa BMW X2 stane miestom s pokrytím internetovým signálom so štandardom LTE. Súčasťou vozidla môže byť aj bezdrôtové indukčné nabíjanie mobilných telefónov. K pohodlnému bezdrôtovému ovládaniu funkcií mobilných telefónov iPhone prispieva aj rozhranie Apple CarPlay®.

Služba BMW Connected+ vytvára digitálny most medzi vozidlom a mobilným telefónom. Ide o nový stupeň prispôsobenia vozidla a zobrazovania obsahu mobilného telefónu na displeji vozidla BMW X2. Umožní to jednoduchšie zobrazovanie a ovládanie informácií vo vozidle. Jedným z príkladov nových schopností systému BMW Connected+ je služba Share Live Trip Status (odoslanie aktuálneho stavu trasy). Vďaka tomu sa otázka „Kedy tu už budeš?” presunie do histórie. Vodič tak môže rodine, priateľom či obchodným partnerom odoslať informáciu o tom, kde sa práve nachádza a kedy dorazí do cieľa.

Pri zapracovávaní služieb BMW Connected a BMW ConnectedDrive do modelu BMW X2 stáli v centre záujmu najmä potreby vodiča. Digitálne služby a komfortné funkcie umožňujú vodičom BMW X2 prepojiť všetky údaje zo svojich diárov s vozidlom, čo prispeje k účinnejšiemu plneniu všetkých úloh a vytvorí viac času na príjemné veci v živote.

Základom prvotriedneho prepojenia je intuitívna spolupráca vodiča a vozidla. Nové BMW X2 ponúka vodičovi dokopy až tri možnosti, ako komunikovať s vozidlom: v šiestej generácii ovládacieho konceptu iDrive dopĺňa ovládač iDrive Controller a na požiadanie dodávané hlasové ovládanie aj dotyková obrazovka Control Display. Dotykovú obrazovku môže pohodlne ovládať aj spolujazdec.

Aj v prípade prepojených vozidiel sa značka BMW zameriava na to najdôležitejšie: na jazdu. Preto sú aj v novom BMW X2 všetky prvky systémov BMW ConnectedDrive a BMW Connected nastavené tak, aby vodičovi v správny čas poskytli správnu podporu v podobe služby, informácie alebo zábavy.

Resumé prvej jazdy?
Nové BMW X2 je predovšetkým autom s rozmermi, ktoré v meste nebudú spôsobovať problémy pri parkovaní. V podzemných garážach jeho majiteľ určite ocení dobrý výhľad vo všetkých smeroch. Vzhľadom na to, že vo vozidle sme strávili iba pár desiatok minút sústredili sme sa, ako motoristickí nadšenci najmä na jeho jazdné vlastnosti. A tie sú, ako to u tejto prémiovej značky býva zvykom, výborné. Správanie podvozka je prekvapujúco komfortné aj napriek tomu, že si zachováva čiastočnú tvrdosť športových vozidiel.  Riadenie je veľmi komunikatívne a dobrá je i dynamika pri vyšších rýchlostiach. Žiaľ, všetky vymoženosti konektivity sme naozaj nestihli vyskúšať. Na tie sa zameriame pri dlhšom teste, ktorý vám určite prinesieme čoskoro...