stellacentrum.sk logo
0904 75 75 75
reklama na lavej strane, dá sa vypnúť reklama na pravej strane, dá sa vypnúť

ŠKODA SCALA: predstavujeme podrobnejšie!

(Bratislava) – Prvá zverejnená dizajnová skica už konečne poodhaľuje interiér nového modelu ŠKODA SCALA. Nový kompaktný model disponuje najnovšou generáciou infotainmentu s voľne stojacim displejom, umiestneným vysoko na palubnej doske, v zornom poli vodiča. Na želanie dodávaný Virtuálny Kokpit ponúka najväčší displej v triede. 

Nový koncept interiéru sleduje smer, ktorý naznačila štúdia ŠKODA VISION RS. Nová SCALA, ako prvý sériový automobil značky, preberá jej emocionálny dizajn. Novo riešená palubná doska plynule nadväzuje na atraktívne tvaroslovie exteriéru. Charakteristická linka okolo vysoko umiestneného displeja je v harmónii s líniami kapoty. Pod displejom vytvára ergonomickú opierku pre ruku, aby bolo ovládanie dotykovej obrazovky pohodlné a presnejšie. Mäkčený povrch prístrojovej dosky s veľkoplošnými dekormi, podobne ako výplne dverí, majú novú, špecifickú úpravu povrchu, ktorá napodobňuje kryštalickú štruktúru. Ide o prvok interiéru, ktorý bude odteraz pre vozidlá značky ŠKODA typický.

Príjemný dojem priestrannosti modelu ŠKODA SCALA dodáva farebné kontrastné obšitie poťahov sedadiel a ambientné osvetlenie s možnosťou voľby medzi bielym a červeným svetlom, prípadne niekoľkými teplými odtieňmi. Čalúnenie sedadiel je na želanie z ušľachtilého mikrovlákna. 

Najlepšie hodnoty v triede kompaktných vozidiel dosahuje novinka tiež v disciplíne veľkosť displejov. Konfigurovateľný, na želanie dodávaný Virtuálny Kokpit má uhlopriečku 10,25 palca a ponúka vodičovi päť rôznych zobrazení. Systémy infotainmentu, ktoré vychádzajú z najnovšej generácie modulárnej stavebnice MIB, majú dotykovú obrazovku s uhlopriečkou až 9,2 palca, ktorá je umiestnená vysoko na palubnej doske, teda optimálne v zornom poli vodiča.

Vďaka novej generácii mobilných online-služieb môžu cestujúci vozidlo zamykať a odomykať pomocou mobilného telefónu a aktualizovať softvér infotainmentu, alebo navigačnú mapu bezdrôtovo. Ako prvý model značky budú všetky vozidlá SCALA vždy online.

Na mimoriadne vysokú úroveň bezpečnosti posúva vozidlo aj rad asistenčných systémov, ktorý bude fungovať v dokonalej súhre so systémami pasívnej bezpečnosti.

SCALA súhra technológií a pohodlia

ŠKODA SCALA vstupuje do triedy kompaktných vozidiel s veľkoryso poňatým interiérom. Dĺžka nového kompaktného vozidla je 4 362 mm, šírka 1 793 mm a výška 1 471 mm.  Rázvor náprav o dĺžke 2 649 mm je jedným z parametrov, ktorý pri modely SCALA umocňuje veľmi dobré jazdné vlastnosti.

Veľkorysými rozmermi interiéru sa vozidlo v niektorých parametroch podobá modelu OCTAVIA.  Priestor pred kolenami cestujúcich na zadných sedadlách je 73 mm (rovnaká dĺžka je aj pri aute OCTAVIA), šírka vo výške lakťov na zadných sedadlách je 1 425 mm (1 449 mm OCTAVIA) a priestor pre hlavu cestujúcich na zadných sedadlách je 982 mm (980 mm OCTAVIA). SCALA má aj ďalšiu črtu, ktorá je typická pre modely značky. Disponuje totiž jedným z najväčších batožinových priestorov vo svojej triede – základný objem ponúka 467 l, sklopením zadných sedačiek môžeme objem batožinového priestoru zväčšiť až na 1 410 l.

Vozidlo takisto charakterizujú moderné, na požiadanie dostupné full LED predné svetlomety a full LED zadné skupinové svetlá. Nový kompaktný automobil má ako prvý model značky ŠKODA dynamické zadné smerovacie svetlá. Pod zadným nárazníkom sa skrýva prvok Simply Clever, dostupný na požiadanie: mechanicky sklápacie, elektricky sklápateľné ťažné zariadenie, ktoré sa vyklopí po stlačení tlačidla v batožinovom priestore. Okrem tohto ponúka vozidlo ŠKODA SCALA aj typické prvky značky ŠKODA, ako napr. miesto na dáždnik vo dverách vodiča (vrátane dáždnika) alebo škrabku na ľad v dvierkach palivovej nádrže, ale aj elektricky ovládané piate dvere s funkciou Tip-To-Close, ktoré sú dostupné na požiadanie.

Nová generácia najlepších online služieb a infotainment systémov vo svojej triede

Moderný vzhľad vozidla ŠKODA SCALA doplňujú taktiež najnovšie digitálne technológie integrované vo vozidle. Flexibilne konfigurovateľný Virtuálny Kokpit, ktorý je dostupný na požiadanie, má displej vo veľkosti 10,25“. Ide o najväčší displej v rámci triedy kompaktných vozidiel. Najlepšie hodnoty v danej triede vozidiel majú aj displeje infotainment vo veľkosti až 9,2“.

Vďaka novej generácii mobilných online služieb ŠKODA Connect môžu cestujúci pomocou mobilného telefónu zamknúť a odomknúť vozidlo, aktualizovať software infotainment systému, alebo mapy navigácie. Návšteva predajcov vozidiel nie je nutná. ŠKODA SCALA je prvým modelom značky ŠKODA, ktorý je sériovo vybavený pripojením k internetu. Zabudovaná karta eSIM poskytuje vysokorýchlostné pripojenie LTE. Ďalšia SIM karta, alebo zdieľané pripojenie pomocou smartphonu, už nie je potrebné. V štandardnej výbave bude táto karta eSIM podporovať funkcie Tiesňového volania a Proaktívne servisné služby.

Päť motorov, na požiadanie nastaviteľný podvozok

Vozidlo ŠKODA SCALA ponúka 5 rôznych motorov, ktoré splňujú emisnú normu Euro 6d-TEMP. Paleta motorov zahrňuje tri benzínové a jeden naftový motor. Neskôr v priebehu roka 2019 pribudne agregát s pohonom na ekologický zemný plyn (CNG). Všetky motory majú priame vstrekovanie, sú vybavené turbodúchadlom, Start-Stop systémom a rekuperáciou brzdnej energie.

K prenosu hnacej sily benzínového motoru 1,0 TSI s výkonom 70 kW (95k) slúži manuálna 5-stupňová prevodovka. Motor 1,0 TSI s výkonom 85 kW (115 k) je štandardne vybavený manuálnou 6-stupňovou prevodovkou a na požiadanie je dostupná automatická 7-stupňová prevodovka DSG. Vrcholový benzínový agregát vozidla ŠKODA SCALA je štvorvalcový motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k), ktorý je štandardne dodávaný s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou, na požiadanie je možnosť dostať 7-stupňovú automatickú prevodovku DSG. Všetky benzínové motory sú vybavené filtrom pevných častíc.

Štvorvalcový naftový motor 1,6 TDI s výkonom 85 kW (115 k) pôsobí na kľukový hriadeľ točivým momentom 250 Nm a štandardne je vybavený systémom SCR so vstrekovaním AdBlue a filtrom pevných častíc. Tento motor taktiež spĺňa emisnú normu Euro 6d-TEMP. Úsporný vznetový motor je štandardne dodávaný s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou, na požiadanie možno dostať automatickú 7-stupňovú prevodovku DSG.

Ekologickým variantom nového auta ŠKODA SCALA je motor 1,0 G-TEC. Tento trojvalcový motor je primárne poháňaný zemným plynom (CNG), pri ktorom sa vypúšťa menej emisií CO2 a NOx ako pri spaľovaní benzínu. Po vyčerpaní natankovaného zemného plynu môže byť motor poháňaný aj benzínom. Aktuálna verzia agregátu CNG má výkon 66 kW (90 k), k prenosu hnacej sily výhradne slúži manuálna 6-stupňová prevodovka.

Už štandardne dodávaný podvozok dáva novému vozidlu ŠKODA SCALA veľmi isté a dynamické jazdné vlastnosti. Ešte viac možností individualizácie a športového charakteru umožňuje nový, na požiadanie dostupný systém Sport Chassis Preset, ktorý ponúka dve rôzne nastavenia podvozku. Podvozok, ktorý je o 15 mm  nižší, ponúka okrem režimu Normal takisto aj režim Sport s tuhšou charakteristikou tlmičov. Tie sú elektronicky ovládané ventilom. To umožňuje športovejšiu jazdu a intenzívnejší kontakt s vozovkou. Vodič môže prepínať obidve nastavenia v menu voľby jazdného režimu Driving Mode Select.

Veľa nových asistenčných systémov známych z vozidiel vyššej triedy

Jedným z asistenčných systémov, ktoré sú vo vozidle ŠKODA SCALA k dispozícii v rozšírenej verzii, je aj systém Side Assist. Tento systém, ktorý je dostupný na požiadanie, upozorňuje vodiča na to, keď vozidlá za ním majú úmysel predbiehať alebo sa už nachádzajú v mŕtvom uhle. Zatiaľ známy systém Blind Spot Detect má dosah radaru 20 m, systém Side Assist vie zaregistrovať vozidlá až do vzdialenosti 70 m a dokáže tak efektívne varovať pred nebezpečenstvom aj na diaľniciach alebo rýchlostných cestách. Súčasťou systému Side Assist je aj systém Rear Traffic Alert. Na dlhých cestách po diaľnici až do rýchlosti 210 km/h sa takisto dá využiť adaptívny tempomat (ACC), ktorý je dostupný na požiadanie. Asistent pre jazdu v pruhoch Lane Assist a Front Assist sú už súčasťou štandardnej výbavy. Front Assist vrátane funkcie núdzovej brzdy  sleduje pomocou radaru v meste priestor pred vozidlom a pomáha tak predchádzať nehodám. Užitočným pomocníkom pri parkovaní je na požiadanie dostupný parkovací asistent Park Assist, ktorý vozidlo ŠKODA SCALA automaticky zaparkuje do pozdĺžnych alebo priečnych parkovacích miest a takisto vie z nich aj vyjsť.

Vysoká úroveň bezpečnosti bez kompromisu

Pre bezpečnú jazdu a lepšiu viditeľnosť pri jazde vo tme a za zlého počasia ponúka model ŠKODA SCALA full LED predné svetlomety a full LED zadné skupinové svetlá. O príjemné prostredie v interiéri sa stará ambientné LED osvetlenie.

Úroveň bezpečnosti ďalej zvyšujú rôzne prvky pasívnej bezpečnosti. V prípade hroziacej nehody uzavrie proaktívna ochrana cestujúcich Crew Protect Assist (ktorá je dostupná na požiadanie) automaticky v predstihu bočné okná a dotiahne bezpečnostné pásy na predných sedadlách. V prípade nehody chráni cestujúcich vo vozidle ŠKODA SCALA až 9 airbagov. Okrem dvoch predných pre vodiča a spolujazdca ponúka nový kompaktný model kolenného airbagu pod volantom. Na požiadanie sú dostupné takisto aj bočné airbagy vpredu a hlavové airbagy a bočné airbagy vzadu. Multikolízna brzda zabraňuje nekontrolovanému pohybu vozidla po zrážke. Tiesňové volanie sa automaticky aktivuje v prípade aktivácie airbagov alebo predpínačov bezpečnostných pásov cestujúcich na predných sedadlách. Spustenie je možné aj manuálne.