stellacentrum.sk logo
0904 75 75 75

Zimné pneumatiky v kocke: prednosti, predpisy, ideálny čas pre prezutie?

(Bratislava) - Dlhoročne významný výrobca (aj zimných pneumatík) Goodyear v niekoľkých bodoch pripomína vodičom, že by nemali čakať na prvý sneh alebo na Vianoce, než prezujú na zimné pneumatiky.

1. Čo sú to zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky sú iné ako pneumatiky letné. Sú vyrobené z odlišnej, mäkšej zmesi, aby boli dostatočne pružné aj pri nízkych teplotách. To im spolu so špeciálnym dezénom ich behúňa prepožičiava vynikajúcu priľnavosť v zimných podmienkach na snehu aj na zľadovatenej vozovke. Zvyšujú bezpečnosť jazdy, pretože zlepšujú trakciu a priľnavosť pri brzdení.

2. Kedy jazdiť na zimných pneumatikách?

Zhruba od začiatku novembra do polovice apríla, teda v najchladnejších mesiacoch roka. Ak klesne teplota už pod 7 ° C, zimné pneumatiky sú vhodnejšie ako letné. Goodyear odporúča napríklad UltraGrip Performance SUV Gen-1, ktoré sa tento rok (2018) stali víťazom testu zimných pneumatík.

3. Aké sú výhody zimných pneumatík?

Pri brzdení v zime môžu zimné pneumatiky v porovnaní s letnými pneumatikami skrátiť brzdnú dráhu až na polovicu. Pri brzdení na snehovej pokrývke z rýchlosti 50 km/h môže váš automobil vybavený zimnými pneumatikami Goodyear zastaviť po 26,4 metroch - zatiaľ čo sa štandardnými letnými pneumatikami by na zastavenie potreboval 77,9 metra.

Prídavkom k významne kratšej brzdnej dráhe sú zimné pneumatiky tiež zárukou vynikajúcej ovládateľnosti a dobrej reakcie vozidla pri riadení za všetkých zimných podmienok. Zabraňujú tak tomu, aby vodič stratil nad vozidlom kontrolu. Zimné pneumatiky obsahujú početné hrany a priečne drážky, ktoré sa zarezávajú do snehu a zlepšujú tak záber. Pri odporúčaných pneumatikách UltraGrip Performance SUV Gen-1 zabezpečuje lepšiu adhéziu na suchej vozovke a lepšiu výkonnosť na snehu profil behúňa so systémom 3D tvarových zámkov (BIS). Pneumatiky navyše ponúkajú aj lepšiu stabilitu, pretože v styku s povrchom vozovky je väčšia plocha gumy.

Ako kratšia brzdná dráha, tak skvelá ovládateľnosť posilňujú sebadôveru, ktorú vodiči potrebujú, aby v nepriaznivom zimnom počasí mohli úspešne zdolávať napríklad kopce, mosty alebo ostré zákruty.

V zimnej prevádzke okrem toho zimné pneumatiky víťazia nad letnými, aj pokiaľ ide o odolnosť a životnosť. A ak nastal čas, indikátor optimálnej výkonnosti behúňa (TOP) pneumatík vodiča upozorní, že je potrebné prikročiť k výmene pneumatík. To je zárukou optimálnej výkonnosti pneumatík počas celej zimy.

4. V ktorých členských krajinách EU sú zimné pneumatiky povinné?

Predpisy pre používanie zimných pneumatík sa v Európe výrazne líšia. Žiadne pravidlá ich neupravujú napríklad na Islande, v Spojenom kráľovstve, v Írsku, Dánsku, Belgicku, Holandsku, na Ukrajine alebo na Cypre. Naopak povinné pre všetky vozidlá sú zimné pneumatiky v určitom pevne stanovenom období a na všetkých cestách - bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky - v krajinách ako je Nórsko, Fínsko, Rusko, Bielorusko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko a Slovinsko. V záujme bezpečnej cesty na dovolenku odporúčame pred jazdou sa dobre zoznámiť s predpismi v každej konkrétnej krajine.

Na Slovensku povinnosť mať zimné pneumatiky určuje Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Ako pre TASR ozrejmila hovorkyňa Policajného zboru (PZ) Denisa Balogová: “Zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič osobného auta môže takéto vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky.” Nákladné vozidlá môžu na našich cestách jazdiť v čase od 15. novembra do 31. marca len ak sú vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav. Mimo tohto obdobia v prípadoch, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad a námraza.

Mnohí vodiči si kladú otázku, kedy je ten správny moment na výmenu zimných pneumatík. Niektorí odborníci hovoria, že ideálny čas na výmenu zimných pneumatík nastáva, ak priemerná denná teplota neprekročí sedem stupňov Celzia tri dni po sebe. V prípade, že vás pri cestnej kontrole prichytia policajti bez zimných pneumatík a na vozovke je súvislá vrstva snehu resp. ľadu hrozí vám pokuta v blokovom konaní až do výšky 60 eur v prípade fyzickej osoby a 3500 eur v prípade právnickej osoby. Polícia vás nemusí nielen pokutovať, ale môže vám byť zakázaná ďalšia jazda motorovým vozidlom alebo vám prikáže automobil odkloniť mimo cestu.

Stellacentrum vás však upozorňuje súčasne aj na to, že aj v prípade ak nezapríčinite nehodu priamo vy, ale máte na vozidle na zasneženom povrchu letné pneumatiky, tak vás budú vo viacerých krajinách považovať za toho, kto nehodu zapríčinil a to môže byť problémom aj pri uplatňovaní poistnej udalosti...