stellacentrum.sk logo
0904 75 75 75
reklama na lavej strane, dá sa vypnúť reklama na pravej strane, dá sa vypnúť

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Subaru naznačovalo, že automatickú prevodovku k svojim dieselovým agregátom bude postupne ponúkať vo všetkých jeho modeloch. Najskôr začalo najluxusnejším modelom Outback. Potom sa dlho nedialo nič a už to vyzeralo tak, že volania reálnych záujemcov o kombináciu Forester a prevodovka CVT, zostanú nevyslyšané. Bolo však jasné, že ak Subaru nechce nechať odísť ikonický Forester s úsporným motorom do zabudnutia, musí s tým niečo urobiť. A urobilo, k dobrému agregátu priradilo prevodovku, ktorá funguje naozaj excelentne.

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Tretia generácia modelu Forester si zachovala „mužne“ pôsobiaci exteriér podporovaný masívnou prednou maskou, z ktorej však (vraj už naveky) zmizol prieduch na kapote. Stalo sa tak, kvôli eliminácií zranení chodcov pri náhodnej kolízii. Na najnovšej verzii sa zmenila iba anténa, ktorou je teraz klasická „žraločia plutva“ umiestnená na streche.

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Vo vnútri, na minimálne zmenenej stredovej konzole, nájdete 7-palcový dotykový displej, cez ktorý ovládate multimédia, navigáciu ale vidíte na ňom (vďaka kamere vzadu) aj to, kam vlastne cúvate. Pocit elegancie navodzuje použitie hliníka a lesklej klavírnej černe. Kvalita montáže jednotlivých segmentov obloženia interiéru je príkladná, jednoducho: japonsky dôsledná...

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Čo je pod kapotou?

Prezradíme: dlho očakávaná kombinácia naftového boxera 2,0 D (s výkonom 108 kW) a prevodovky CVT Lineartronic. Pred preberaním testovacieho exempláru sme však boli skeptickí. Mysleli sme si, že oprávnene, pretože prevodovky takéhoto typu, ktoré sme zažili v iných značkách, nám spôsobovali šoférske muky. Autá vďaka nim strácali dynamiku, prekážal nám „vysávačový“ zvuk vysoko vytáčaného motora, ktorý prenikal do kabíny. A najväčšmi nám chýbala absencia náznakov postupného preraďovania jednotlivých rýchlostných stupňov.

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Subaru má so spojením motorov s CVT prevodovkami skúsenosti, ktoré nadobudlo u benzínových verzií. Tam to riešilo zaujímavo, niektoré z modelov majú šesť a niektoré až osem prevodových stupňov. Do dieselovej verzie však osadili „variátor“ so siedmimi virtuálnymi stupňami. Ten si totiž najlepšie rozumie s priebehom krivky krútiaceho momentu dieselového agregátu a vodičovi poskytuje naozaj slušnú dávku dynamiky.

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Pohonný agregát má nezmenený výkon 108 kW a krútiaci moment 350 Nm. Konštruktéri a technici sa však venovali inováciám priameho vstrekovania paliva, prepracovali turbodúchadlo, zvýšili výkon žeraviacich sviečok a účinnosť chladiča stlačeného vzduchu a oleja. K zmenšeniu hlučnosti a vibrácií vo vnútri vozidla prispeli lepšou izoláciou prevodovky.X-MODE

Forester už aj s manuálnou prevodovkou preukazoval svoju mimoriadnu spoľahlivosť pri jazde v teréne, no niekedy mali (najmä menej skúsení vodiči) problém s voľbou správneho rýchlostného stupňa, alebo s bezpečnosťou pri zjazde na prudkom klesaní.

Teraz stačí stlačiť tlačidlo a technológia režimu X-MODE prevezme kontrolu nad motorom, prevodovkou, symetrickým pohonom všetkých štyroch kolies, brzdami a ďalšími súčasťami vozidla, aby pomohla s istotou prekonať nekvalitné cesty a klzké povrchy. Systém riadenia zjazdu z kopca dodá vodičovi väčšiu sebadôveru pri schádzaní aj z extrémne strmých kopcov. Stará sa o kontrolovaný pohyb vozidla konštantnou rýchlosťou, takže vodič môže zamerať svoju pozornosť na ovládanie riadenia vozidla bez toho, aby sa musel príliš venovať brzdeniu.

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Komfort

Subaru Forester je robustným vozidlom, pri ktorom by sme očakávali slabšiu dynamiku, veľké náklony v zákrutách a „chrochtanie“ motora prenášané do interiéru. Počas testovacích kilometrov sme robustnosť jednoznačne oceňovali. V aute sme mali pocit dostatočnej bezpečnosti i komfortu.

Pozícia vodiča i spolujazdca vpredu je komfortná. Sedadlá vpredu by však mohli mať o čosi výraznejšie bočné držanie trupu. Sedáky majú vyhovujúci rozmer a aj pri dlhšej ceste sedenie na nich neunaví. Na zadnom rade sedadiel je dostatok priestoru v oblasti kolien, aj keď vpredu sedí vodič s výškou nad 180 centimetrov.

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!
Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Úložných priestorov je v interiéri dostatok, jediné, čo by sme si dovolili výrobcovi navrhnúť je zrýchlenie elektrického otvárania batožinového priestoru. Čakanie na jeho otvorenie a potom aj na zatvorenie dokáže vodiča v časovej tiesni aj nahnevať...

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Jazda

Náklony karosérie pri prejazde zákrut sú vzhľadom na svetlú výšku podvozka naozaj minimálne. Riadenie je presné, s odozvou, akú vodič od modelu SUV očakáva. Pri extrémnych nájazdoch do zákrut sa vozidlo vďaka plochému a vpredu nízko položenému agregátu správa iba mierne nedotáčavo. Brzdy sa pripravené aj na opakované dlhšie brzdenie.

Spolupráca vodiča s prevodovkou je možná aj vďaka krídelkám pod volantom, na ktoré prekvapujúco dobre reaguje. Ten, kto netuší, že je to prevodovka CVT, bude presvedčený, že jazdí s klasickým automatom. Virtuálnych sedem stupňov stúpa hore bez akéhokoľvek trhania, no vodič radenie jednotlivých stupňov registruje. Ťah motora prevodovka neochudobňuje, a tak je pocit z dynamiky vozidla prekvapujúco priaznivý.

Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!
Subaru Forester 2,0D CVT - Pozor na lesníka!

Zvuk motora do kabíny sa prenáša oproti prémiovým konkurentom predsa len väčšmi, no je to stále znesiteľné. Eliminovať ho možno špičkovou audiosústavou Harman/Kardon, ktorá je však za príplatok.

Spotreba sa počas testu v kombinovanom režime (mesto, mimo, diaľnica a ľahký terén) dostala na priemernú úroveň 7,2 litra.

Resumé

Forester je zaujímavým autom. Nejazdia na ňom iba lesníci, ale aj intelektuáli, ktorí si chcú po náročnom dni vyvetrať hlavu v ťažko dostupnom teréne a po náročnom výlete sa rozhodnú navštíviť divadelné predstavenie. Sú si istí, že ich Forester ich všade spoľahlivo dovezie a ani pred tým divadlom im neurobí hanbu. Neberte to, prosím, ako akési reklamné klišé. Skúste sa o tomto aute porozprávať s niektorým z jeho majiteľov. Uisťujeme vás, že my by sme si verziu Forester CVT do našej garáže naisto pridali.

PLUSY
+ jazda v teréne
+ spotreba
+ výborná CVT prevodovka

MÍNUSY
- pomalé elektrické otváranie „kufra“

Technické údaje:

Motor
4-valec, preplňovaný, common-rail

Zdvihový objem (cm3)
1998

Výkon (kW/k/ot/min)
108/3600

Krútiaci moment (Nm/ot/min)
350/1600-2400

Pohon
všetkých kolies

Prevodovka
7-stupňová, CVT automat

Zrýchlenie 0-100 km/h (s)
9,9

Maximálna rýchlosť (km/h)
188

Spotreba (mesto/mimo/kombinácia l/100 km)
7,5/5,5/6,3

Dĺžka x šírka x výška (mm)
4595 x 1795 x 1735

Rázvor (mm)
2640

Objem nádrže benzín (l)
60

Objem batožinového priestoru (l)
505/1573

Pohotovostná hmotnosť (kg)
1615

Celková hmotnosť (kg)
2080

Brzdy vpredu/vzadu
kotúčové

Cena vozidla od (€)
25 000

Cena testovaného vozidla (€)
39 415